top of page

SEZNAM
KATEGORIJ

Search
Writer's pictureAlenka

Sistemi delitve hiš


Astrološka karta je razdeljena na dvanajst sektorjev oz. hiš, v katerih se nahajajo planeti. Za delitev hiš obstaja veliko različnih sistemov, ki temeljijo na različnih matematičnih izračunih. Delitev na hiše lahko temelji na delitvi prostora ali pa časa.


Kadar za isto karto uporabimo različne sisteme delitve hiš, se lahko zgodi, da nekateri planeti "preskočijo" v sosednjo hišo. To pomeni, da lahko dva astrologa, ki pri svojem delu uporabljata dva različna sistema delitve hiš, različno interpretirata položaj istega planeta v karti, vendar to ne pomeni, da ima eden prav, drugi pa ne. Vsak astrolog uporablja tisti sistem, ki mu/ji najbolj ustreza in ki mu/ji daje konsistentno uspešne rezultate pri branju kart. Noben sistem ni boljši ali slabši, niti bolj pravilen ali napačen od ostalih, pomembno je samo, da se pri branju kart vedno držimo enega sistema in da čimbolj izpopolnimo umetnost interpretacije karte, ki je delno tako ali tako intuitivna.


V tem članku je na kratko predstavljenih nekaj najpogosteje rabljenih sistemov delitve hiš. Zraven vsakega opisa je dodan tudi primer karte, ki uporablja za delitev hiš predstavljeni sistem. Vsakič je uporabljena ista rojstna karta, spremenjen je samo sistem delitve hiš. Tako lahko enostavno vizualno primerjamo med seboj različne sisteme delitve hiš in opazujemo, kako se spremeni karta. Za ogled karte kliknite na sliko.



Delitev prostora


DELITEV HIŠ PO ZNAMENJIH


Eden od najstarejših sistemov delitve hiš, pri katerem vsako znamenje (v velikosti 30°) zaseda eno hišo. Če je Ascendent npr. na 11° Kozoroga, to pomeni, da je Prva hiša v znamenju Kozoroga (pri tem je točna stopinja Ascendenta označena znotraj Prve hiše), Druga hiša je v znamenju Vodnarja, Tretja v Ribah itd. V tem sistemu točna stopinja Ascendenta ne sovpada s kuspido Prve hiše, temveč je označena znotraj Prve hiše. Sredina neba se v tem sistemu lahko nahaja kjerkoli v zgornji polovici karte (torej v hišah 7-12).



ENAKOMERNA DELITEV HIŠ


Sistem delitve hiš, pri katerem vsaka hiša obsega 30°. Če je Ascendent npr. na 11° Kozoroga, to pomeni, da je kuspida Druge hiše na 11° Vodnarja, kuspida Tretje hiše je na 11° Rib itd. V tem sistemu točna stopinja Ascendenta pradstavlja kuspido Prve hiše. Sredina neba se lahko nahaja kjerkoli v zgornji polovici karte.





PORFIRIJEVA DELITEV HIŠ


Ta sistem je dobil ime po Porfiriju Tirskem. To je najstarejši izmed sistemov delitve hiš s kvadranti. Ko določimo osi Ascendent – Descendent in Sredina neba – Dno neba, dobimo štiri kvadrante. Koti predstavljajo kuspide kotnih hiš, preostale kuspide pa določimo tako, da preprosto razdelimo vsak kvadrant na tri enako velike dele.





CAMPANOVA DELITEV HIŠ


Ta sistem delitve hiš razdeli primarni poldnevnik na dvanajst delov, potem pa jih projicira na ekliptiko. Sistem je dobil ime po Johannesu Campanusu, italijanskem astronomu in astrologu.








REGIOMONTANOVA DELITEV HIŠ


V tem sistemu je nebesni ekvator razdeljen na dvanajst delov, ki so projicirani na ekliptiko. Poimenovan je po nemškem astronomu Regiomontanu, ki ga je zasnoval. Ta sistem je bil kasneje nadomeščen s Placidovim sistemom.







Delitev časa


PLACIDOVA DELITEV HIŠ


Najpogosteje rabljen sistem delitve hiš v Zahodni astrologiji, imenovan po Placidusu de Titisu. Vsaka točka ekliptike (oz. vsaka stopinja zodiaka) ima določeno dnevno gibanje, ki ga prepotuje med sončnim vzhodom (ki ga označuje točka Ascendenta v astrološki karti) in sončnim zahodom (označuje ga točka Descendenta). Točka, na kateri prepotuje šestino svoje dnevne poti, postane kuspida Dvanajste hiše; na dveh šestinah (oz. tretjini) dnevne poti je kuspida Enajste hiše; točka, na kateri prepotuje polovico svoje poti, postane kuspida Desete hiše, t. i. Sredina neba v karti itd. Na tak način določimo kuspide hiš 8-12,

kuspide nasprotnih hiš (torej hiš 2-6) pa se vedno nahajajo točno nasproti.



KOCHOVA DELITEV HIŠ


Kochov sistem je modernejša različica Placidovega sistema. Nastal je v 60. letih, izdelal pa ga je Walter Koch.

9 views

Comments


bottom of page